Je první březnová prosluněná sobota a Odra má vodu – byť nízkého stavu. Ale to nás přece nedonutí sedět doma, pomyslela jsem si. Stačilo obvolat pár kamarádů – a ono to vyšlo. Jedeme.

Sraz máme v Jakubčovicích, kde v rychlosti přeskládáme auta, do prázdných pak nacpeme své ctěné zadky a jedeme nahoru na Hadinku, k potůčku Budišovky. Po tomto drobném přítoku se svezeme až do řeky Odry.

Jenže ouha. Obvykle radostné foukání lodí (tedy jak pro koho), nám zkazil pohled na onu Budišovku. Jejím úzkým korytem teče opravdu málo vody. Ale neděláme si s tím starosti, nějak to do soutoku shrkáme. Přece nepůjdeme pěšky. Myslím pěšky po břehu. Protože pěšky potokem možná jo… nakonec ale přenášíme jen párkrát, o šutráky drhneme často, leč s úsměvem nadrženého vodáka. Bodejď taky – Odra už je na dohled.

Řeka Odra, pramenící v Oderských vrších pod Fidlovým kopcem, má dnes na vodočtu 110 cm a teče krásně. Na jejím břehu čekáme na kameramana, který se veselil při pohledu na naše krkolomné zápasení s úzkým a polosuchým korytem Budišovky. No a teď zdržuje. Po chvilce ale přichází, my naskakujeme do lodí a močíme naše pádla, letos poprvé. V korytě je pár spadlých stromů, takže přenášení se nevyhneme. Břehy lemují tlusté velké ledové kry. Kdosi zvolal: „Koukejte, vydry na ledové kře!“, jenže to si z nás naši milí chlapáci jen utahovali. Však také potom schytali!

Dále po proudu zastavujeme na kafíčko ke kamarádovi na chatu, přenášíme jediný jez dole v Jakubčovicích aaaá pomalu doplouváme do cíle. Sjezd je krátký, škoda. Ale což, počasí se vydařilo, nálada byla ukázková a pro začátek sezóny jsme všichni spokojení. A příští víkend je už oficiální otevírání řeky Odry, budeme se těšit, že se tam s vámi potkáme!

Dvanáctý ročník otevření a sjezdu Odry startuje 18. března v 10 hodin. Sraz je na parkovišti u Maria skály. Bližší informace u pořadatele Campanula Vodáci.

 ==Ahooj, Dorka Hrabová==