Vědci zjistili, že samec kachny pižmové ztopoří dvaceticentimetrový penis za necelou vteřinu

No vážně. Kačeři totiž (mimochodem, pižmáky můžete pozorovat i na českých rybnících) i přes velmi krátkou kopulaci dokážou nevídanou věc – vystřelí svůj orgán do kloaky samice za 0,36 setin sekundy. To z nich však činí skutečné sexuální násilníky! Kachny nemají šanci se ubránit, až na ty, kterým nahrává evoluce: některé kachny totiž mají vagínu spirálovitou.

Ehm, nepřevracejte oči v sloup, o kachnách a kačeřím penisu psát nechci. Chci se sama sebe zeptat, o kolik je můj život obohacen díky nevídanému odhalení biologů z Yalské univerzity. No, některým kachnám dala evoluce spirálovou vagínu, aby vzdorovala chlípným kačerům, z člověka zas dokázala vyrobit nadsamce. Sice se jí nepodařilo odnaučit ho pít mléko v dospělosti, dala mu však k dispozici takovou mozkovou základnu a s ní výjimečnou inteligenci, že dokázal všechny své myšlenky a nápady realizovat.

Planeta se ale zachvěla. A člověk jako bytost v našich časech jaksi devalvuje. Pokud se vrátíme k vědeckým závěrům – a vědci bezesporu jako legitimní osobě důvěřujeme – dovíme se, že lidé ze svého volného času věnují 3 hodiny a dvacet minut denně sledování televize. A pak 95 procent našich rozhodnutí má iracionální a pudový základ. Takže zcela iracionálně trávíme svůj čas sledováním násilných filmů, béčkových romanťáků, zbožňujeme zprávy o neštěstích a tragických nehodách, skandálech z šoubyznysu, nejlépe pak se sexuálním podtextem. A nejspolehlivěji konzumujeme laciné pseudokulturní zprávy, neužitečné informace, které jsou médii pateticky dobarvovány. Drama, hlavně drama!

Stávají se z nás příjemci masmediální konstrukce reality? Sociálního konstruktivismu? Žádný sdělovací prostředek nesděluje čistou pravdu a holá fakta. Je to totiž nezajímavé a také obchodně nevyužitelné. Média se pokoušejí nahrazovat informace propagací. Dramaticky informují o ne zcela dramatických situacích. Neuroticky zobrazují sex a násilí – dvě tabu, která jsou nesporně odsoudivší, zároveň ale velmi vzrušující, čímž odkrývají veskrze násilnou a perverzní podstatu člověka.

Je nadmíru jasné, že během posledních sta let naše společnost své hodnoty značně přetvořila. Pokud k něčemu potřebujeme média, pak k přílivu informací, které dnes střídá touha po zábavě. Protože informovat se je únavné – a to je cena za svobodné informace. Je jich příliš mnoho. Masa, ve kterou jsme splynuli, upřednostňuje nablýskané nýmandy, kteří nás nenutí nad kulturou a hodnotami přemýšlet.

A pak konzumem prošpikovaný člověk, který dokáže využít energii ze slunce, řek a větrů, dokáže postavit do nebe sahající mrakodrapy, létat jako pták, předběhnout nejrychlejší savce země či dotknout se hvězd… chřadne. Nemá motivaci a cíle. Zabývá se myšlenkou bytí, ale už nedokáže pochopit, proč tady ve skutečnosti je. Má touhy, ale nedokáže je uskutečnit, protože se bojí.  Chce být výjimečný a významný, chybí mu ale píle a ctižádostivost. Věří ve svou chytrost a vynalézavost, ale dokáže se splést sám v sobě.

A čím více nad tím hloubáme, tím méně tomu všemu rozumíme.

A že vy pořád myslíte na toho kačera?