Vybíral jsem loď, na které bych chtěl jet na expedici do Ruska. Chtěl jsem něco, na čem uvezu bagáž a budu sedět v suchu. Nafukovací katamarán Drake jsem našel na internetu, zvednul jsem tedy telefon, domluvil si testování a vydal se na cestu do Kopřivnice.

Poprvé jsem na něm seděl na přehradě a pak jsem ho vzal jako správnej vodáckej nadšenec rovnou na Trnávku. Počasí nebylo nic moc, voda se shora i ze zdola. První část kanálu byla bez problémů, druhá byla horší. Kajak a Drake je prostě rozdíl. Loď má dva nafukovací válce spojené podlážkou a dvěma příčníky ve třmenech, hlavní je nenechat jeden válec ve vracáku, pak se snadno zvrhneš. Byl jsem tam rovnou několikrát.

Uznal jsem, že bude lepší začínat na Drakovi postupně. Voda mi přála a blízká Sázava letos tekla jako o život. Jeli jsme z Týnce do Pikovic za 167 cm podle vodočtu v Nespekách a o čtrnáct dní později za 207 cm. Párkrát jsem byl také na kanále v Českém Vrbném. Prvotní rozpaky zmizely a loď se mi začala líbit čím dál víc. V létě jsme jeli na Salzu. Další výlet do Rakouska na Gail, Isel, Möll a Lieser, kde jsem byl v srpnu, jen potvrdil, že to je loď, kterou hledám. Byla velká voda, vlny a válce mi nedělaly žádné obtíže, jednou jsem i surfoval ve vlně.

V srpnu  na Sázavě při 200 cm jsem loď půjčil kamarádovi, který nejezdí. Čekal, co to s ním bude dělat, ale nic se nestalo, tahle loď je opravdu blbuvzdorná. Pokud by se cvaknul, dostal by se ven snadněji než z kajaku.

Celkově se mi loď líbí, na expedici je ideální, uvezu na ní bagáž ve předu i vzadu. Je z ní dobrý rozhled, protože sedíš nahoře. Dva válce jsou zprvu velká nevýhoda, pokud se přeučuješ z kajaku, náklony se dělají trochu jinak. Pokud si na zvykneš, potom v ničem není problém. Je to velmi dobrá loď, doporučuju jí do obtížnosti WW4.

== text: Štěpán Zelený==
== foto: Štěpán Zelený==