Fotoreportáž: ČPV Hamerský potok 2017 na katamaránu

První říjnový víkend každoročně patří splutí Hamerského potoka a poslednímu ze závodů Českého poháru vodáků. Letos se stavidla Ratmírovského rybníka otevřela již po sedmapadesáté, tentokrát ne první, ale druhý říjnový víkend a poprvé s prezentací nafukovacích člunů od Hrab Boats a šťavnatou výhrou pro vítěze. Výherce závodu totiž získal náš nafukovací katamarán Drake.

Hamerák patří v rámci ČPV k závodům nejobtížnějším. Do kamenitého a rozbitého koryta se valí kubíky vody, obtížnost se šplhá až k WWIII a plavba vyžaduje dobrou znalost jízdy v úzkém, nepřehledném a peřejnatém korytě. My si v páteční podvečer koryto za sucha procházíme a těšíme se na zítřejší jízdu.

Sobota, 7. října: hlavní závod, katamarán v akci

Nafukovací katamarán Drake

Katamarán pro vítěze závodu

Chladné ráno je zahaleno do tmy a těžké mlhy. Je ještě velmi brzy, ale vstáváme, čeká nás spousta práce. Musíme postavit stan, nafouknout všechny lodě, naaranžovat vodácké vaky, uvařit čaj pro pádlery i zákazníky… a přihlásit naše závodníky do soutěže. Trochu se ošívají, ale nedostávají prostor k diskusi.

Nafukovací katamarán Drake pro výherce závodu je již na svém místě a shlíží na závodníky, kterým Ešus podává výklad tratě. Informací je dost, ale naštěstí je u toho také dost veselo. Vodáci si připínají svá startovní čísla, pobíhají po kempu a chystají se na startovní výstřel. A my ještě nesnídali. Ještě že s sebou máme dvě krásné šikulky, které se starají o naše bříška. Dostáváme čajík a polívku, od pana Magnáta také frťana na kuráž (na vodu nejdeme, to se snad může, ne?) a číháme na první zvědavé zákazníky. A prší.

Katamarán na záda a šup na start

Prezentační stánek Hrab Boats stojí, nafukovací lodě nafouknuty, vaky zavěšeny. Lidé připraveni. Naši pádleři méně. A show může začít! Se slovy: „O nic nejde, to zvládnete!“ je vysíláme na startovní čáru. Bořek už to zná, Mára je plný nadšeného optimismu, jen Pavlík vypadá trochu vyděšeně. Dělám, že to nevidím. Každý z nich bere svůj katamarán na rameno a odchází na start. Držíme pěsti, pánové!

Já vyrážím také, s našim kameramanem Radkem, spolu s profesionálními fotografy (řečenými „podrždeštníky“ a „dejminapítčaje“) povzbuzovat vodáky. Doufáme, že se skvěle pobavíme, třeba jako na Vavřinci. Leč sešla se letos skupina skvělých vodáků. Brány projíždějí, jakoby jim vážně nepřekážely (to například já nechápu), skoro všichni mají hlavu nad vodou a skutečně si jízdu užívají.

První branka

Devítikilometrová trasa vedoucí z Malého Ratmírova do Jindřiše má šest brankovišť. Některé snazší, jiné těžší. Celé koryto lze shlédnout z úzkého chodníčku kolem vody. Nejzajímavější jsou čtyři kaskády, posazené na prvních dvou kilometrech. Od výpustě byla letos branka skutečně nízko. K první kaskádě je to jen pár metrů.

První kaskáda u malé pravobřehé elektrárny některé překvapí, neboť se zdá být snadná a nenápadná. Najdeme v ní ale krásný šutr, který vodáci rádi líbají. Naši katamaránští pádleři se ale nezalekli ani jeho, ani následných válců. Peřej naštěstí končí lagunou, takže rozplavba sice zabolí, ale neutopí. Diváky pobaví.

Druhá esíčková kaskáda se dá dobře prohlížet ze břehu a dá se nad ní snadno zastavit. Ne všichni tak ale zřejmě učinili, vzhledem k tomu, kolik vodáků zůstalo viset na jejích kamenech. Po sérii hezkých peřejek v přehledném korytě přichází na řadu třetí kaskáda.

Katamarán v akci

Od třetí kaskády se chodníček trochu odchýlil. Museli jsme přidat do kroku, abychom nepropásli kluky na katamaránech. Ti ale věděli, která bije, a počkali na své paparazzi. Ještě jsme kaskádu ani neviděli, ale slyšeli její mohutné hřmění. Samotný nájezd dělal vodákům potíže, nechtěla bych zde eskymovat a už vůbec ne plavat. Ale odvážlivcům štěstí přeje, podívaná to byla parádní.

Trochu mě mrzí, že jsem si letos nezajezdila. Ale i u stánku bylo dost práce, stejně tak i bylo třeba klukům nafotit nějaké ty památeční snímky. Den se opravdu vydařil. I přes předpověď intenzivních dešťů na nás občas vykouklo sluníčko, lidé byli velmi milí a přátelští. Ale ten vláček, tím se příští rok prostě musím svézt!

Ale abyste viděli, že jsme nezaháleli, mrkněte na krátké video z letošního Hameráku. Řekla bych, že je na co koukat! Za snímky a sestřih děkujeme našemu šikovnému mladému kameramanovi Radku Frýdlovi.

Neděle, 8. října: volné ježdění

Pokud jsme si včera stěžovali na déšť, tak teprve dnes nám počasí ukázalo, jak to vypadá, když prší. Tráva v kempu je již rozblácená pod kopyty vodáků, kteří netrpělivě čekají na vyhlášení výsledků. Všem umístěným gratulujeme, zejména pak šťastnému výherci Jiřímu Šťastnému z vodáckého oddílu Racek Brno, který si vypádloval hlavní výhru celého závodu, a sice náš nafukovací katamarán Drake. Gratulujeme!

== text: Alice Hrabová==
== foto: Alice Hrabová, Petr Goldmann, Sportovní klub Havířov ==
== video: Radek Frýdl==